Wyjątkowość tegorocznej edycji Akademickich Gorzkich Żali opiera się na trzech wydarzeniach:
1. Jubileuszu 15-lecia obecności Akademickich Gorzkich Żali na arenie religijno-kulturowej jako pionierskiego nabożeństwa, łączącego świat teatru, muzyki i liturgii w medytacji nad Męką Pańską;
2. premierowym w historii Akademickich Gorzkich Żali głoszeniu kazań pasyjnych przez duszpasterzy akademickich, reprezentujących poznańskie wspólnoty formacyjne dla studentów oraz wywodzących się z różnych zgromadzeń zakonnych;
3. napisanej 800 lat temu przez św. Franciszka z Asyżu „Pieśni słonecznej”, modlitwy wyrażającej uwielbienie Boga za dzieło stworzenia, której treść stała się asumptem do zwrócenia uwagi na pojawiające się elementy przyrody w opisie męki Jezusa.
Występowanie słońca, wody, ognia i ziemi w tekstach obu źródeł stanowi punkt wyjścia do rozpłynięcia się nad wspaniałością i wielkością Boga w darze natury, a zwłaszcza w dziele odkupienia, które swe zwieńczenie znalazło w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.
Zachwyt nad tymi prawdami w pełni oddaje pojawiające się jak refren w „Pieśni słonecznej” zawołanie Biedaczyny z Asyżu: „Bądź pochwalony!” – jest to zarazem hasło otwierające XV edycję Akademickich Gorzkich Żali.
(ze wstępu do programu AGŻ – o. Ambroży Okroy OFM)
W niedzielę 9 marca na nabożeństwie Akademickich Gorzkich Żali kazanie pasyjne wygłosił o. Leonard Bielecki OFm, Minister Prowincjalny Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Polsce.
Temat kazania: “Najwyższy, wszechmocny, dobry Panie”.
Za oprawę muzyczną jesteśmy wdzięczni następującym artystom:
Michalina Cienkowska – śpiew
Maria Kwiatkowska – śpiew
Karolina Warmbier – śpiew
Marta Kasprzyk – harfa
Piotr Cienkowski – kontrabas
Wojtek Braszak – klarnet basowy, saksofon altowy
Jan Garstecki – perkusjonalia
Aranżację napisał Piotr Cienkowski.
Więcej na: AKADEMICKIE GORZKIE ŻALE
Zdjęcia: © Robert Woźniak. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie kopiuj bez pozwolenia.